اثر سلامتی بخش عصاره برگ زیتون

برگ زیتون یکی از گیاهان دارویی مـی باشـد کـه بـه خاطر ویژگیهاي آنتی اکسیدانی خود شناخته شده است.

در بین بخشهاي مختلـف درخـت زیتـون، بـرگ زیتـون غنی ترین منبع ترکیبات فنولی و الئوروپین که فراوانتـرین ترکیب فنولی موجود در برگ می باشد. استفاده دارویی از برگ زیتون اولین بار در مصر باستان کشف شده است به طوریکه آن را نشانه و سمبلی از قدرت آسمانی می دانستند. اولین گزارش رسمی ساخت دارو از عصاره برگ زیتون در ارتباط با درمان تب و مالاریا در سال ۱۸۵۴ منشر شد ه است.

برگ های این گیاه خاصیت ضدمیکروبی( ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی) و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. همچنین برگ های این گیاه ملین است که سبب بهبود تبخال ، سردرد و نیروبخشی بدن می شود و دارای خاصیت ضد التهابی و ضد آترواسکلروز است.

خاصیت ضد سرطانی و تاثیر این عصاره در درمان بیماریهای تیروئید ، مالاریا و ویروس ایدز به اثبات رسیده است.

از دیگر خواص آن می توان به کاهش فشار خون اشاره کرد. برگ زیتون در درمان دیابت و کاهش قند خون و تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است. هم چنین این گیاه در کاهش کلسترول خون و اسید اوریک نقش دارد.

عمده خواص فارماکولوژیک برگ زیتون ناشی از وجود ترکیب تلخ مزه اولئوروپین می باشد. خواصی چون دور کندگی حشرات، گشادکنندگی عروق، ضدالتهاب، ضد تب، ضد سرطان، کاهش فشارخون و کلسترول همه از جمله خواص این ماده ارزشمند است. میزان اولئوروپین در برگ زیتون معادل ۶۰-۹۰ میلی گرم در گرم ماده خشک است.

© All Right Reserved arshiaolive.com . Design by AFARID .