میوه زیتون

میوه زیتون ثمره درخت زیتون می باشد و این درخت از جمله درختان همیشه سبز است که در دین مبین اسلام بعنوان نمادی از صلح و دوستی معرفی شده است و میوه و روغن آن دارای خواص بهداشتی و درمانی فراوان می باشد. با این وجود هنوز در سبد غذایی خانواده ها جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است.

مطالعاتی که در رابطه با مصرف چربی ها و کلسترول با بیماریهای گرفتگی عروق و سکته قلبی بعمل آمده حاکی از مرگ و میر زیاد ناشی از بیماریهای فوق در آمریکا و حداقل تلفات ناشی از این بیماریها در کشورهای اطراف دریای مدیترانه است که صرفا به دلیل مصرف زیاد روغن زیتون و حضور فعال این روغن در رژیم غذایی روزانه مردم کشورهای آن منطقه است. چربیهای حیوانی دارای مقدار کمتری اسیدهای چرب اشباع نشده در مقایسه با روغن های نباتی می باشند. روغن زیتون دارای ۷۶- ۸۵ درصد اسید چرب اشباع نشده است و امتیاز آن بر سایر روغن های نباتی بالابودن اسید چرب اشباع نشده اولئیک به میزان ۵۶-۸۵ درصد و اسید چرب اشباع نشده لینولئیک می باشد.

دو نوع لیپو پروتئین شامل کلسترول بد L.D.L و کلسترول خوب H.D.L در چربی ها و روغن ها وجود دارند. اسید اولئیک و اسید لینولئیک مقادیر کلسترول خوب در بدن را افزایش می دهند. لذا این امر ، مزیت روغن زیتون را بر روغن های حیوانی و سایر روغن های نباتی مشخص می کند. از این روست که مردم اطراف دریای مدیترانه با مصرف روغن زیتون علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز روزانه به دلیل کاهش رسوب کلسترول در رگ ها به ندرت به بیماریهای گرفتگی عروق و سکته قلبی مبتلا می شوند.

روغن زیتون دارای آنتی اکسیدانهای قوی مثل پلی فنلها و فلاوونوئیدها می باشد که این آنتی اکسیدانها باعث کاهش پر اکسیداسیون چربیها در بدن می شوند. در نتیجه بدن را از صدمه رادیکالهای آزاد حفظ میکند. و بدین طریق باعث کاهش ابتلا به انواع سرطان، خصوصا سرطان پوست، روده و سرطان پستان در زنان میشود. میزان کل ترکیبات فنلی در روغن زیتون بین ۵۰ تا ۲۰۰ قسمت در میلیون است.

روغن زیتون همچنین دارای مواد معدنی مورد نیاز بدن نظیر سیلیسیم، منیزیم، فسفر، گوگرد، آهن ، مس ، کلسیم و همچنین سرشار از ویتامین های محلول در چربی و پروتئین و کربوهیدرات نیز می باشد.

روغن زیتون را می توان در سرخ کردن عمیق مواد غذایی ( ماده غذایی در آن غوطه ور باشد) استفاده نمود ولی توصیه می شود از روغن زیتون فرا بکر برای این کار استفاده نشود ( مگر در شرایط استفاده از حرارت ملایم). تحقیقات نشان می دهد روغن زیتون در مقایسه با سایر روغن ها به میزان کمتری در مواد غذایی سرخ شده جذب می شود. از نکات مهم تغذیه ای آن است که از حرارت دادن بیش از حد روغن زیتون باید اجتناب کرد و هیچگاه نباید حرارت آن به نقطه دود روغن برسد.

یکی از مزایای روغن زیتون نسبت به سایر روغن های نباتی آن است که این روغن در اثر فشار ملایم و سرد از میوه زیتون و بدون هیچگونه افزودنی شیمیایی تولید می شود. لذا این روغن به صورت کاملا طبیعی تهیه می گردد و وجود ترکیبات طبیعی در آن سبب ایجاد طعم، رنگ، بو و مزه مطبوع روغن زیتون شده و ارزش تغذیه ای ، بهداشتی و درمانی آنرا افزایش می دهد. فرآیند تصفیه روی روغن زیتون موجب کاهش رنگ و بوی آن می گردد و بسیاری از خواص و مواد مغذی آن را نیز از بین می برد.

© All Right Reserved arshiaolive.com . Design by AFARID .